Nemrég érkezett felém egy (pontosabban három) kérés jegyzetelési technikák illetve DIY ötlekkel kapcsolatban. Mivel egyébként is terveztem ebben a témában írni, így úgy gondoltam, inkább itt osztom meg tippjeimet, inspirációimat.
Azonban már most szeretném leszögezni, hogy mindaz, amit én hasznosnak tartok, nem feltétlen lesz az másnak is. Egyik volt évfolyamtársam például úgy szeretett magának vázlatot írni, mintha regényt írni, mindent folyamatosan, egymás után írt. Nekem ez egyáltalán nem válna be, szeretem ha rendszerezve vannak a dolgok, minden átlátható és elkülöníthető. Mindenki másképp tanul, nekem így maradnak meg legjobban az információk, épp ezért, az alábbi tippek nem feltétlenül válnak be mindenkinek.
Erre a módszerre tanév vége fele kezdtem rászokni. Általában az adott rész rövid összefoglalóját szoktam kiírni, esetleg kulcsszavakat, amik az adott ponthoz tartozó információkat jellemzik. Így, ha odatéved a tekintetem egy gyors átolvasást követően, máris tudom, miről szól az a rész.
Persze üzenhetsz is magadnak itt, odaírhatsz magadnak kis jelzéseket, miszerint ezt a bekezdést át kell ismételned, mert esetleg nehezebben megy, de a "Nagyon fontos, dolgozat kérdés lesz!" felhívás is sokat segíthet.
A mellékelt ábrán láthatjuk, hogy a kép készítője rövid kérdést tett fel magának. Szerintem ez is nagyon jó módszer, hiszen így saját magát teszteli mindamellett, hogy tudatja magával, melyik rész következik.
MAGYARÁZATOK MATEMATIKAI SZÁMOLÁSHOZ

Én volt, hogy a számítás menetét is gyorsan lefirkantottam magamnak a füzetem szélére, sokszor csak rövidebb megjegyzéseket tettem magamnak, hogy tudjam, mit miért és hogyan számoltunk ki. Az, hogy otthon ránézel egy hosszú egyenletre, nem fog neked semmiben sem segíteni, ha órán nem sikerült száz százalékosan megértened. Persze neten/tankönyvben találhatsz segítséget (A Mozaik kiadós matematika könyveket pont ezért szerettem, voltak mintafeladatok magyarázatokkal), de ha ez hiányzik akkor sokkal nehezebb dolgod lesz.
TÖMBÖSÍTS

Ezt több módon is meg lehet oldani. Van, hogy kis felhőket rajzolok vagy csak sima téglalapokat, ez rajtatok múlik. A bejegyzés végén lesznek ehhez is képek, hogy miket alkothattok a füzetetekbe :)
Hogy ez miért jó módszer? Mert a különböző információk elkülönülnek egymástól, nem folynak egybe a nem összetartozó részek. Persze mindezt tovább lehet gondolni, ezeken belül is plusz infókat elrejteni, más színekkel írni. Ez már tényleg a saját igényeteken múlik.
GONDOLATTÉRKÉP

Ha esetleg nem szeretnél kézzel ilyeneket készíteni, az Internet megint segítségedre siet. A már korábban is említett goconqr oldalon ilyeneket is készíthetsz, de számos más alkalmazás megtalálható például a google play áruházban, ami ebben nyújt segítséget.
CETLIZZ

- rózsaszín: plusz információ
- kék: ismétlő kérdés
- zöld: ábrák
- sárga: fontos információ
- lila: összegzés
Még akkor is, ha nem vezetsz be ilyen jelöléseket, akkor is jól tud mutatni, ha ilyeneket teszel a lapra. Például úgy is felhasználhatod, hogy ráírsz egy kérdést, majd alá a lapra a választ, így csak fel kell hajtanod a kis cetlidet.
KÉSZÍTS SAJÁT JELRENDSZERT
Van egy csomó tűfilced és szövegkiemelőd mindenféle színbe? Próbálj elszakadni attól, hogy kiszínezed velük az egész oldalt esetleg órán színezgetsz velük unalmadban. Igazából nem is kell sokat venned belőlük, pár szín is bőven elegendő. Rajtad múlik, hogy hogyan használod majd fel őket.
Jelölhetsz a színekkel, az előző pontban említett módon, de akár kis jelöléseket is csinálhatsz. Felkiáltójel, ha fontos az információ, kérdőjel az ismétlőkérdéshez, i betű a plusz információhoz, rajtad múlik ez is, miket találsz ki.
KÉPEK
ha szeretnél több, hasonló képeket szerezni, tumblrön a stutdyblr tag alatt többet is találsz
A bejegyzés végén szeretném összegyűjteni kedvenc videóimat ebben a témában, érdemesnek tartom megnézni őket :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése