vasárnap, augusztus 13, 2017

Négy tipp a pontszerzéshez| Senior Year

A végzős év számtalan kihívást rejt magában. Az egyetem választás, az érettségi, az egyetemi felvételi, a búcsúzás sajnos elkerülhetetlen velejárói az utolsó középiskolai évnek. Sajnos egyetemre bejutni nem egyszerű feladat, a ponthatárok a legtöbb szakon embertelenül magasak és tényleg nem egyszerű hozni azt a szintet. A mai bejegyzésemben azonban nem a felsőktatási rendszert szeretném bírálni, hanem segítséget szeretnék nyújtani azoknak, akik minél több pontot szeretnének elérni. Az utolsó évben bőven van lehetőségetek javítani, nem kell kétségbe esni, ha esetleg utolsó előtti évvégi bizonyítványotokban nem a várt eredmények szerepelnek.



Ne terheld túl magadat!

Első és legfontosabb tanácsként mindenképpen ezt szerettem volna megemlíteni. Az utolsó évben nagy a hajsza, rengeteg tárgyból kell teljesíteni és a legjobbat kihozni magatokból. Nyelvvizsga, emelt érettségik, sokan még azt sem tudják, hova akarnak jelentkezni... Könnyen belefárad ebbe az ember, azonban, hogy ezt valamelyest megkönnyítsétek, érdemes csak arra koncentrálni, ami nektek cél illetve kimondottan kell az egyetem felvételihez.
Ezzel nem azt mondom, hogy ne vegyétek komolyan azokat a tárgyakat, amikből nem kell érettségit tenni, viszont mégis fontos, hogy rangsorolni tudjátok, mi az, amibe több energiát kell fektetnetek.
Sajnos nagyon nehéz kikalkulálni, hogy érdemes pluszpontokat szerezni, sokan utolsó évben esnek neki kétségbeesetten a nyelvvizsgának, ezen is érdemes előtte túlesni, hogy ne terheljen le még jobban utolsó évben.
Javaslom, hogy készítsetek egy listát a tanév elején. Ehhez érdemes figyelembe venni, hogy milyen érettségi tárgyakat kérnek a választott szakra, hiszen abból neked kettőt kell majd választani, ez adja majd az érettségi pontok összegét. Általában az egyikből szükséges emelt érettségit csinálni, így talán ennek kéne a legfontosabbnak lennie, hiszen az emelt érettségikre a legnehezebb a felkészülés.

Ne bízz teljesen a pontduplázásban!

A pontduplázás módszere elég rizikós lehet, nem szabad abban bízni, hogy a két választott érettségi tárgyaddal több pontot szerzel majd, mint a bizonyítványodban szereplő tanulmányi eredményeiddel. Két érettségire feltenni mindent elég veszélyes, mindannak ellenére, hogy igen jól hangzik. Ismerek olyat, aki 400 feletti pontot szerzett ezzel a módszerrel, mindannak ellenére, hogy például matekból kettes lett évvégén. Viszont ez nem jelenti azt, hogy biztosan sikerülni fog.
Ha valaki ebben reménykedik, mindenképp próbáljon több energiát fordítani a két érettségi tárgyra, de a többiről sem feledkezzen meg. Járjatok érettségi előkészítőkre, külön tanárhoz vagy keressétek fel tanáraitokat, hogy segítsenek. Merjetek tőlük kérdezni, még akkor is, ha egy alap dolgot nem tudtok.

Kezdj el időben ismételni!

Érdemes az utolsó év előtti nyáron neki állni lapozgatni régi füzeteket, tankönyveket. Még ha nem is minden tárgyból álltok neki az ismétlésnek, érdemes egyet kiválasztani, ami esetleg nehezebben megy vagy több felkészülést igényel. Ez általában az emelt érettségi, én személy szerint emelt magyarra kezdtem ismételgetni kilencedikes anyagot. Érdemes szisztematikusan tanulni ilyenkor, nem csak úgy nekiesni a négy éves anyagnak.
Nézzétek át az elmúlt évek feladatsorait, rengeteg következtetést le lehet vonni belőle. Ez alapján könnyebb lesz tanulni, hiszen rájöhettek, mik azok a tananyagok, kérdések, amik várhatóak az érettségin.

Állj több lábon!

Nem szabad mindent egy lapra feltenni. Sajnos az egyetemi felvételin nem csak rajtad múlnak a dolgok, vannak szomorú esetek, mikor több év kemény munkája veszik kárba. Ha valaki plusz pontokat két emelt érettségivel szeretne szerezni, (45%-tól +50 pontot kaphattok egy emelt érettségiért, de csak akkor, ha az adott vizsgatárgy követelmény az adott szakra), az nem mindig jó megoldás, hiszen ha rosszul sikerül, az érettségi eredményekért nem fog annyi pontot adni.
Ha idegennyelvből szeretnél emelt érettségit tenni, előtte lévő évben érdemes középszinten előrehozott érettségit tenni belőle, hiszen lehet, hogy annak a százalékos eredménye sokkal jobb lesz, mint az emelté. 

Ezt felvételi előtt én sem tudtam, ennek köszönhetően kettő ponttal többet szereztem, mint ahogy előtte számoltam magamnak. Persze fontos, hogy mindkét érettségit bizonyítsd, azaz fel kell töltened a tanusítványt is arról az érettségiről, ami nem került be az érettségi bizonyítványba. A középszintű angolom 93%-os lett, így nem a 82%-os emeltet vették figyelembe a tanulmányi pontoknál, ami ugye a tanévvégi bizonyítványban szereplő eredményekből (max 100 pont) és az érettségi eredmények százalékos eredményeiből (max 100 pont) tevődik össze (azaz összesen maximum 200 pont) . Azonban az emelt érettségimmel kaptam pontot az érettségi pontokra, ami a két választott érettségi vizsgatárgy százalékos eredményeiből tevődik össze. (összesen 200 pont). Bár nekem ez a két pont nem jelentett semmit, de minden egyes pont számít, így lehet valakinek pont ez kell ahhoz, hogy bejusson álmai egyetemére.

Remélem kicsit tudtam segíteni ezzel a bejegyzéssel. A későbbiekben tervezek még hasonló bejegyzéseket készíteni középiskolásoknak, ugyanis az érettségire felkészülés nagyon fontos. Szeretnék ehhez is majd tanácsokat adni. Ha bármilyen észrevételed van a bejegyzéssel kapcsolatban, írj kommentet! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Follow Us @soratemplates